Arnavutköy Haberler

2014 Türkiye Dağ Bisikleti Şampiyonası, Arnavutköy’de Düzenlendi

2014 yılı Dağ Bisikleti Türkiye Şampiyonası, zorlu hava koşulları altında toplamda 195 sporcunun katılımıyla koşuldu. Salcano Bisiklet ve Arnavutköy Belediyesi’nin lojistik desteği ile düzenlenen yarış, erkeklerde Yıldız (U15, U17), Genç, Master (+30,+40,+50), Elit, kadınlarda ise Yıldız, Genç ve Elit kategorilerinde olmak üzere toplam 7 kategoride gerçekleşti.

İstanbul’da son iki gündür yoğun yağış sebebiyle zaten yumuşak durumda olan zemin, yarış öncesi ve sırasındaki yağış ile tamamen çamur haline geldi. Sporcular birbirleriyle yarışmanın dışında bir yandan da zorlu parkur koşulları ile mücadele etmeye çalıştılar. Teknik inişlerin yoğun olduğu parkur yağmur ve çamur sebebiyle tehlikeli bir hale geldi, ancak sporcuların ve organizasyon ekibinin gösterdiği özen sayesinde yarış büyük bir kaza olmadan tamamlandı.

Çamur Sporcuları Bir Hayli Zorladı

Yarışın 10.30’da start alan ilk ayağında Yıldız, Genç , Master Erkekler ve Yıldız, Genç Kadınlar kategorileri koşuldu. İkinci turun ardından teknik inişlerin bir kısmı sporcu sağlığı açısından tehlike oluşturabileceği gerekçesiyle parkurdan çıkarıldı.

Genç Erkek

4,5 km’lik parkurda 4 tur olarak koşulan Genç Erkek kategorisinde İzmit Brisaspor Kulübü sporcusu Yunus Emre Yılmaz iyi start aldı. İlk turda en yakın rakibine bir buçuk dakikadan fazla fark atan sporcu temposunu dört etabın tamamına yayarak yarışı, ikinci bitiren takım arkadaşı Onur Balkan’ın 8 dakika 56 saniye önünde tamamladı. Genç Erkek kategorisinde üçüncülüğü ise İstanbul’dan ferdi olarak katılan Veysel Yavuz aldı. Türkiye Şampiyonu mayosunu sırtına geçiren Yunus Emre Yılmaz yarış sonrasında “Parkur biraz sertti. Kaya zeminde birkaç teknik iniş vardı. Parkur çamurluydu ve kayıyordu. Benden daha iyi tırmanan arkadaşlarım olmasına rağmen inişlerdeki teknik becerim sayesinde farkı açtım. İnişte fark çok açıldığı için de tırmanışlarda aradaki fark kapanmadı.” dedi.

U15 Erkek

U15 Erkek kategorisinde Alanya Belediye Spor Kulübü sporcusu Tahir Buğra Yiğit 3 tur olarak koşulan yarışı 01:12:42’lik derecesiyle birinci bitirerek Türkiye Şampiyonu oldu. Tahir Buğra Yiğit’i 01:13:19’luk derecesiyle Halil İbrahim Doğan ve 01:16:39’luk derecesiyle Ümmet Adıgüzel takip etti.

U17 Erkek

26 sporcu ile start alan ve 3 tur olarak koşulan U17 kategorisinde, birinci Kapadokya Bisiklet Spor Kulübünden 01:07:44’lük derecesiyle Oğuzhan Tiryaki oldu. 01:10:06’lık derecesiyle Erdem Akgül ikinciliği, 01:12:19’luk derecesiyle Kemal Karakoç ise üçüncülüğü kazandı.

Yıldız Kadın

Zorlu parkurda 2 tur olarak koşulan Yıldız Kadın kategorisinde Türkiye Şampiyonu mayosunu bir sezon boyunca taşıyacak sporcu 01:25:48’lik derecesiyle Ege Pedal Spor Kulübü sporcusu Keziban Koyun oldu. Aynı kategoride ikinci Kocaeli Gençlik Spor Kulübünden Kader Şahin, üçüncü ise Ege Pedal Spor Kulübünden Bensu Yıldız oldu.

Genç Kadın

Genç Kadın kategorisini ilk 5’e 4 sporcusunu sokan Alanya Doğa Sporları Kulübü domine etti. 3 tur olarak koşulan kategoride birinci Ayşe Çakır, ikinci Büşra Önder, üçüncü ise Mesude Şenol oldu.

Master +30

4 Tur olarak koşulan Master kategorisi’nin +30 yaş grubunda 01:21:58’lik derecesi ile İzmit Brisa Spor Kulübünden Nevzat Kıral birinci olarak Türkiye Şampiyonu Mayosu taşımaya hak kazandı. Aynı kategoride Salih Manavoğlu ikinci, Kamil Akalp üçüncü oldu.

Master +40

+40 yaş grubunda ise birinciliği İstanbul’dan ferdi olarak katılan Bora Tirki 01:46:22’lik derecesiyle kazandı. Kürsüde ödülünü almaya, üzerinde “Kemal Merkit için çeviriyorum” yazan bir T-shirt ile gelen Tirki, 2 yıl önce Transanatolia Rallisinde geçirdiği kaza sonrası hayatını kaybeden motosiklet yarışçısı Kemal Merkit’i andı. Kemal Merkit motosiklet sporunun yanında dağ bisikletine olan merakıyla da biliniyordu. Bu yaş grubunda ikinci Cem Anamurluoğlu, üçüncü ise Mehmet Batur Özyar oldu.

Master +50

Kocaeli Gençlik Hizmetleri Spor Kulübü’nün sporcusu ve aynı zamanda antrenörü Mehmet Bozdemir +50 yaş grubunda birinciliği alırken, Yalova’dan ferdi katılan Ömer Cengiz İçden ikinciliği, Karabük’ten ferdi katılan Fahri Cebecik ise üçüncülüğü kazandı.

13.30’da start alan Elit Erkek ve Elit Bayan kategorileri nispeten daha iyi hava şartlarında koşulmasına rağmen erkeklerde 7 , kadınlarda ise 5 tur koşulacağı için parkur biraz daha kısaltıldı . Hava şartlarının düzelmesi ile parkurdaki çamur kısımlar kurudu ve sporcular için daha rahat bir yarış ortamı oluştu.

Elit Erkek

Elit Erkek kategorisi 7 tur olarak koşuldu. İlk turları Agit Salman, Gökhan Uzuntaş, Hamza Kansız, Canday Üzgün, Alperen Kır ve Bayram Eroğlu’nun ardından takip eden Abdulkadir Kelleci üçüncü turda yaptığı atakla öne geçti. Açtığı farkı yedinci turun sonuna kadar yavaş yavaş arttıran Brisasporlu Kelleci 01:37:11’lik derecesi ile yarışı en yakın rakibinin 3 dakika 25 saniye önünde tamamladı.

Performansıyla göz dolduran Türkiye Şampiyonu “Parkur hakkında tecrübe sahibi olduğum için ilk iki turu temkinli geçtim. Atak yapacağım yokuşu antrenmanda tespit etmiştim, orada da atağımı yaptım. Üçüncü turdan sonra ise daha sonra lastiğim patlar ve yakalanırım diye yarışı riske atmadım, tempomu arttırarak aradaki farkı açmaya çalıştım. Herhangi bir sıkıntı yaşamadan da yarışı tamamladım. Hayallerimin formasını kazandım, çok mutluyum.” dedi. Aynı kategoride Adana’dan Ferdi katılan İsak Ünal 01:40:36’lık derecesiyle ikincilik kürsüsüne çıkarken, Bayram Eroğlu üçüncü oldu. Yarışın başında iyi çıkış yapan ve birkaç turu önde götüren Agit Salman, daha sonrasında teknik sorunlar yaşaması sebebiyle yarışı yedinci sırada bitirdi.

Elit Kadın

Temkinli bir şekilde koşulan Elit Kadın kategorisinde 5 turu 01:35:21’lik dereceyle tamamlayan Ankara Keçiören Bağlum Spor Kulübü sporcusu Esra Kürkçü Türkiye Şampiyonluğunu kazanırken, ikinci turda teknik aksaklık yaşamasına rağmen parkuru 01:37:30’luk dereceyle tamamlayan Semra Yetiş ikinci, 01:39:18’lik derecesiyle ise Asuman Burcu Balcı ise üçüncü oldu. İlk birkaç turu çok çekişmeli geçen yarışta, üçüncü turdan sonra önde kalmayı başaran Kürkçü “ Yarış hava şartlarından dolayı çok zorluydu. İlk iki üç tur çok çekişmeli geçti aradaki fark çok azdı. Parkurun değişmesi sebebiyle birkaç tur parkuru tanımak adına temkinli gitmek zorundaydık. Fakat son turlar benim için avantajlıydı çünkü önde kaldım, fakat çok temkinli gittim. İniş bayağı tehlikeliydi. İlk birkaç tur zemini de bilemediğim için inişlerde daha dikkatliydim ancak sonrasında inişleri öğrendim ve inebildiğim için motivasyon kazandım. Birinci olduğum için, tekrar şampiyon olduğum için çok mutluyum. İlk iki turda inişlerde zorlanan ve birkaç düşüş yaşayan ikinci Semra Yetiş “ Parkur çok güzeldi, akıcıydı. Çamur olması bir dezavantaj ama herkes için aynı koşullar geçerli. Ben iki gündür zaten bisikletle ilgili problem yaşıyordum, yarışa girerken de son anda jant buldum. İkinci turda Esra’yı yakaladığım anda zincirle ilgili bir problem yaşadım, neredeyse iki dakika orada kaybettim ve Burcu da önüme geçti. Ben de psikolojik olarak düştüm ama sonra düzelttim. Son tur zinciri de yağladık ve o arada öne geldim, Burcu’yu geçtim. Belki bir tur daha olsa Esra’yı da geçerdim.” dedi.

Sayfayı paylaşmak ister misiniz?
  • Arnavutköy Ata sını Andı
  • Ulu Önder Atatürk ü 77 Ölüm Yıl Dönümünde Andık
  • En Güzel Aşure Yarışması
  • Ömer Döngeloğlu Arnavutköylüler ile Buluştu
  • Arnavutköy Belediyesi’nden Aşure Tatlısı
  • 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Törenle Kutlandı
E-Bültene Kayıt Oldunuz mu?