Arnavutköy Haberler

Evlilik Süreci Ve Evlilikte Yaşanan Sorunlar

Arnavutköy Kadın Kültür ve Sanat Merkezi’nde  “Evlilik Süreci Ve Evlilikte Yaşanan Sorunlar” adlı seminer düzenlendi.

Arnavutköy Kadın Kültür ve Sanat Merkezi her hafta farklı konu ve konukları ile seminerler düzenlemeye devam ediyor.  Kadın Kültür ve Sanat Merkezi’nde bu hafta düzenlenen seminerde; Psikolojik Danışman Buket Savaş tarafından “Evlilik Süreci Ve Evlilikte Yaşanan Sorunlar” konulu sunum gerçekleştirildi.

Psikolojik Danışman Buket Savaş evliliğin önemine değinerek şunları kaydetti: “ Evlilik hayatın önemli adımlarından biridir. Evliliğe yönelen birey, sorumluluk alabileceğinin ilanını yapacak duruma gelmiş bireydir. Âmâ eş seçimi evlilik kararını vermekten daha zordur. Uygun zamanda uygun eşi seçmeniz gerekir. Evlilikte mutluluk geniş çapta eş seçiminin iyi yapılmasına bağlıdır. Evlilikte, kişiliklerin farklı, değişik çevrelerden gelmiş iki kişinin birlikte olacağı ve yaşamı paylaşacakları gerçeği unutulmamalıdır. Bu nedenle eşler önce “kendilerini”, sonra “birbirlerini” iyi tanıyıp değerlendirmelidirler. Birbirlerinin kişisel niteliklerin ötesinde, karşılıklı olarak birbirlerinin yaşamdan, evlilikten, gelecekten ne beklediklerini bilmeli gerçek beklentiler amaçlar üzerinde durulmalı ve en önemli, olası sorunlar evlilikten önce tartışılmalı ve çözülmelidir.”

Psikolojik Danışman Savaş, eş seçiminde göz önünde bulundurulması gereken faktörleri belirterek: “Evleneceğiniz kişinin dini inancı ve bu inancını hayatında uygulama arzusu ne kadar yoğunsa seçeceği kişinin de bu arzu doğrultusunda yaşamak istemesi son derece önemlidir. Zira dini inanç insanın hayatının tümünü belirleyen prensipleri daima bünyesinde taşır. Kişi belli bir siyasi görüşe aşırı derecede bağlı ise farklı görüşe çoğu zaman tahammül edemeyecektir. Fakat eşlerden biri bu durumu kabul edebilir olduğunda sorun azaldığı gibi uyum da artacaktır. Eşler arasındaki eğitim düzeyinin yakınlığı ve benzerliği son derece önemlidir. Çiftler arasında yaşanan böylesi bir ahenk olayları ele alış biçimlerini, verecekleri kararlarda daha benzer tutumlar sergilemelerine olanak sağlar. Böyle olmadığı takdirde eşlerin birlikte karar almaları zorlaşacak ya da bir taraf ötekini sürekli ikna çabasında olacaktır. Çiftlerden ikisi de yeni kurdukları yuvaya yetiştikleri ailelerde edindikleri izleri, deneyimleri ve değerleri taşırlar. Onun içindir ki benzer sosyo-ekonomik düzeye sahip çiftler benzer psikolojik dinamikleri yeni kurdukları yuvaya taşırlar ve bu durum sorun oluşturmaz. Evlenmeyi düşündüğünüz kişiye dair duygu ve düşünceleriniz olumlu yönde olmalıdır. Ve bu hisler hem birlikteyken hem de yalnızken aynı doğrultuda olması çok önemlidir. Tüm bu faktörlerin en önemlisi kişilik özelliğidir. Zira bireyin kişilik özellikleri yaşadığı süreçte edindiği deneyimlerle ve ilerleyen yıllarla değişiklik gösterse de temel yapı taşları aynı kalacaktır. Kişi için dürüstlük, hoşgörü, güven, sevecenlik önemliyse bu özellikleri karşı tarafta mutlaka aramalı. Eş adayında bu özellikler yoksa nasıl olsa zamanla düzelir ve değişir diye boş temenni ile karar alınmamalıdır” dedi.

Sayfayı paylaşmak ister misiniz?
  • Arnavutköy Ata sını Andı
  • Ulu Önder Atatürk ü 77 Ölüm Yıl Dönümünde Andık
  • En Güzel Aşure Yarışması
  • Ömer Döngeloğlu Arnavutköylüler ile Buluştu
  • Arnavutköy Belediyesi’nden Aşure Tatlısı
  • 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Törenle Kutlandı
E-Bültene Kayıt Oldunuz mu?